Barion Pixel Naše kaše Hraběnčiny řezy - recept s datlemi - Naše kaše

Hraběnčiny řezy – recept s datlemi

Rubrika: Novinky

Když se rozhodnete, že se budete společně se svými dětmi vyhýbat cukru, často vás ani nenapadne, že jedna z nejnáročnějších výzev tohoto rozhodnutí bude přesvědčit své okolí, že jste se nezbláznili.

Kolik času jsme strávili všemožným argumentováním než nám došlo, že nejefektivnější bude přejít, jak se tak říká, od slov přímo k činům. Jedna z našich babiček totiž moc ráda peče a to, že vnučkám nemůže péct podle svých prověřených receptů pro ni vůbec nebylo jednoduché. Dávali jsem jí všemožné tipy, čím se dá co v klasických “mlsných” dezertech nahradit zdravější variantou, ale stále jsme se nemohli dohodnout. Jednoho dne jsme se ale dohodli, že babička přinese recept na své oblíbené hraběnčiny řezy a společně je vymyslíme a rovnou upečeme zdravěji. Voalá! Ozdravený recept byl na světě, všichni se olizovali až za ušima a hlavně, všichni byly spokojeni.

Před tím nás nenapadlo, že pro babičku jsou všechny naše tipy na zdravější ingredience neznámé věci, se kterými nemá moc zkušeností a tak má logicky obavu, jak by to vše dopadlo. Málokdo z nás má trpělivost experimentovat s neznámým a to obzvlášť ve chvíli, kdy chce s nejryzejší láskou v srdci upéct něco strašně moc dobrého pro své milované vnučky. V takovém okamžiku chcete jít na jistotu, aby se to povedlo, aby všichni mlaskali a jejich štěstí i pochvalná slova zaplnili místnost až ke stropu. Schválně trošku přeháníme, ale rozumíte, co tím chceme říct. Ukázat konkrétně, jak něco funguje je často nad tisíc slov.
A tak jsme recept upravili a těsto, které je základem, nazýváme univerzálním těstem, je nekynuté, sušenkově křehké, které využijete u koláčů s ovocem a drobenkou. Skvěle by se ale hodilo i na cheesecake. 

V receptu sladíme hlavně datlovou pastou a tu můžete koupit nebo si ji můžete vyrobit sami, stačí vypeckované datle umlýt na mlýnku “na maso” případně rozsekat ve výkonném mixéru (pozor na přehřátí motoru). Nenahrazujte datlovou pastu datlovým sirup,  je to jiná ingredience a je mnohem víc tekutý.

Hraběnčiny řezy s tvarohem a jablky – slazené datlemi

Recept na jeden velký plech.

Těsto:
450 g špaldová mouka celozrnná jemně mletá / hladká
4 žloutky ze šťastných vajíček
200 g datlová pasta
150 g máslo / kokosový tuk
150 g olej
1 lžička skořice
špetka mořské soli

Tvarohová náplň:
500 g tvaroh
4 bílky ze šťastných vajíček
50 g rozinek

1 kg sladkých jablek nahrubo nastrouhaných

Drobenka:
50 g jemných ovesných vloček
30 g špaldová mouka celozrnná jemně mletá / hladká
30 g kokos jemně strouhaný
30 g máslo / kokosový tuk / olej
30 g řepný sirob / jablečná šťáva (koncentrovaná) / slad

Podle chuti: vlašské ořechy

Těsto zpracováváme v robotu, případně musíte pořádně mnout rukama, abyste lepkavé mleté datle promísili s ostatními ingrediencemi. Robotem zpracované těsto ještě několikrát propracujeme rukama a poté jej vymačkáme rovnoměrně na plech, okraje udělejte alespoň 2 cm vysoké. Na těsto rozetřete tvarohovou náplň a zasypejte strouhanými jablky.
V robotu nechte zamíchat ingredience na žmolenku a poté rukama párkrát promněte a zasypejte koláč a lehce přimáčkněte. Můžete ještě přidat vlašské ořechy a také přimáčknout. Pečte při 160˚C 45 minut. 

Zatím u tohoto receptu nemáme odzkoušenou bezlepkovou a veganskou variantu.

—————————————————————————————————————–


Chcete péct vánoční cukroví oslazené datlemi? Zkuste podle našich receptů: e-book VÁNOČNÍ NE-CUKROVÍ.

—————————————————————————————————————–


Chcete snídat výborné kaše bez přidaného cukru? Naučíte se je vařit snadno a rychle, mrkněte na naši KAŠOVÝZVU. Motivační e-book plný receptů na jeden týden.

—————————————————————————————————————–


NE-CUKROVÍ napečeme pro vás! Objednávejte s doručením zdarma na www.scuk.cz